1-2 inci Sınıf Telsiz Elektronik Operatörü Yeterliği (REO 1) (REO 2)

By Hacker at 27 days ago • 0 collector • 33 pageviews

Öncelikle Reo nedir onu açıklayayım;

Telsiz Elektronik Zabiti (REO) ;
GMDSS 1 inci Sınıf Telsiz Elektronik Operatörü Yeterliği (REO 1)
GMDSS 2 inci Sınıf Telsiz Elektronik Operatörü Yeterliği (REO 2)
Uluslararası Telsiz Tüzüğü - (ITU/RR) gereklerine göre yetkili makam tarafından verilmiş "GMDSS Birinci Sınıf Telsiz Elektronik Zabiti" ve "GMDSS İkinci Sınıf Telsiz Elektronik Zabiti" (REO) yeterlik belgesi olanlar, GMDSS ile donatılmış bir gemide "telsiz elektronik zabiti" olarak çalışmaya hak kazanırlar.

REO ehliyeti alabilmek için "GMDSS 1 inci sınıf Telsiz Elektronik Operatör Yeterliği sınavlarına başvurmak için GMDSS 2 nci Sınıf Telsiz Elektronik Operatörü Yeterliği ile denizde veya deniz elektroniği alanında montaj, servis ya da bakım-onarımında karada en az üç yıl süreyle ehliyetinin gerektirdiği görevleri yapmış olduğunu belgelemek" gereklidir. REO 2 sınavları için de denizde veya karada Genel Telsiz Operatörü (GOC) ehliyeti ile çalışmak gereklidir.

Ancak günümüz gemilerinde Telsiz Zabitliği ayrımı artık kalktığı için bütün zabitlerde GOC ehliyeti bulunması durumu zorunlu olmuş, bu nedenle telsiz zabitlerine ihtiyaç kalmamıştır. Eski telsiz zabitlerinin ehliyetleri de sınırlı vardiya zabiti olarak değiştirilmiştir.

Yeni düzenlemeler ile gemide Elektronik Zabiti ve Gemi Elektroniği - Haberleşme Zabiti olarak çalışmaktadır. Ancak Haberleşme Zabiti kadrosu yukarıda belirttiğim gibi Zabitlerdeki GOC ehliyeti nedeniyle gemilerde tercih edilmemektedir.
Elektronik Zabiti; Meslek yüksekokulu elektronik bölümü veya yüksekokul ya da elektronik mühendisliği/mühendislik fakültesi elektronik mühendisliği bölümü mezunu olan kişilere “Elektronik Zabiti” yeterliği verilir.

(REO) Hakkında Detaylı Bilgi için Linki Tıklayın:


Mevzuat Bilgisi ROC GOC REO1 REO2

Requires Login

Log in
Information Bar
Amatör Telsiz Faaliyetlerimi Bu Forumda Paylaşıp Sizler için Kaynak Olmasına Çalışıyorum!. TB4PHW - TA407382
Loading...